Produkty pro zdravotní péči
Napište nám info@noano.eu
Nebo nám rovnou zavolejte +420 734 62 62 62
Menu

Lůžko (1/3) - základní pomocník při poskytování péče

 

Délka čtení: 2 min., 55 sec.
Lůžko (1/3) - základní pomocník při poskytování péče

Elektricky polohovatelné pečovatelské lůžko je základním pomocníkem při poskytování péče. Výhody takového lůžka a doporučení pro jeho použití přinášíme v tomto článku.

Ve chvíli, kdy člověk trpí zhoršeným fyzickým stavem, sníženou pohyblivostí či jinými zdravotními problémy, které ho upoutají na lůžko, je poskytování péče velice náročný úkol. Základním pomocníkem pro jeho zvládnutí  je pečovatelské lůžko. Svému uživateli poskytuje komfort a bezpečí. Poskytovateli péče zjednodušuje provádění ošetřovatelských činností, snižuje fyzickou zátěž a zmenšuje rizika úrazu zad. 

Mnoho lidí má však problém vyměnit svoji běžnou postel za elektrické pečovatelské lůžko. Vzhled totiž může připomínat neosobní nemocniční prostředí. Na to však již dodavatelé pamatují a nabízejí různé varianty potahů, případně speciální polohovatelný rošt. Ten se umístí do stávajícího rámu lůžka a uživatel je tak pořád ve svém známém prostředí. 

TIP pro použití elektrického pečovatelského lůžka: osoba, o kterou pečujete, by měla k tomuto rozhodnutí dospět sama. Pomozte jí diskusí, obrázky či videem pochopit, co je pečovatelské lůžko a jaké má výhody. 

Praktické výhody pečovatelského lůžka:

  • Pro bezpečnou práci a lepší komfort při poskytování péče, je možné ložnou plochu lůžka zvýšit či snížit.
  • Přizpůsobení výšky ložné plochy umožní jednodušší a bezpečnější přesuny, pečovatel se nemusí předklánět a úkony bude provádět v ergonomické poloze.
  • Pro větší komfort ležící osoby může být ložná plocha lůžka polohována pomocí zádového, stehenního či lýtkového dílu. 
  • Někteří uživatelé se také rozhodnou postel umístit do obývacího pokoje. To znamená, že pacient  se může zapojit do běžných denních činností rodiny.

Tipy pro použití elektrického polohovacího lůžka:

  • Pro bezpečnost uživatele by ložná plocha měla zůstat v nejnižší pozici s výjimkou situací, kdy je poskytována péče. V případě pádu je tak  minimalizováno riziko úrazu.
  • Umístění lůžka by mělo umožnit přístup alespoň ze tří stran.
  • Postranice zabraňující pádu by vždy měly být v horní zajištěné poloze kromě případů, kdy se u lůžka vyskytuje pečovatel nebo někdo, kdo dává pozor.
  • Pro začlenění do domácích aktivit je vhodné  umístit  lůžko do obývacího pokoje. Pro maximální soukromí zvolte tišší ložnici.
  • Lůžko by nemělo být překážkou osobnímu kontaktu.

 

V dalším příspěvku popíšeme práci s lůžkem a přidáme užitečné rady pro poskytování péče. 

 


Společnost SORAL & HANZLIK Medical s.r.o. prostřednictvím obchodní značky NOANO již 31 let dodává produkty do zdravotnictví, sociálních služeb a všem, kteří se starají o své blízké. V oblasti lůžek a příslušenství spolupracujeme se světovou jedničkou na lůžka pro domácí péči, s německým výrobcem Burmeier