Produkty pro zdravotní péči
Napište nám info@noano.eu
Nebo nám rovnou zavolejte +420 734 62 62 62
Menu

Lůžko (2/3) - základní přesuny osob upoutaných na lůžko

 

Délka čtení: 2 min., 57 sec.
Lůžko (2/3) - základní přesuny osob upoutaných na lůžko

Poskytování péče člověku upoutanému na lůžko je výzva a zpravidla pomůže praxe. Vždy pamatujte, že bezpečnost musí být na prvním místě. Nedělejte nic, co by mohlo způsobit zranění osoby, jíž asistujete. Myslete na své limity a konzultujte s profesionálními poskytovateli zdravotní péče, fyzioterapeuty či lékaři, jak správně postupovat.

Mezi základní úkony při poskytování péče patří přesuny osoby na lůžku, případně přesun mimo lůžko a zpět.  Zmíněné činnosti jsou velice náročné a zároveň rizikové jak pro poskytovatele péče, tak pro osobu, o kterou pečujeme.

Marie Rozsypalová v knize Ošetřovatelství píše: „Nemocný má na lůžku ležet co nejpohodlněji. Správná poloha zmírňuje bolest, zabraňuje vzniku proleženin, zkracování svalů a šlach. Ve vhodné poloze se nemocnému dobře spí a lépe dýchá. Pokud to stav dovolí, má se i při omezených možnostech na lůžku hýbat.“.

Tip: nemocného bychom měli vždy získat pro aktivní spolupráci. I malé přitažení se za hrazdu může výrazně usnadnit přesun pro obě osoby. Požadovaného stavu dosáhnete mj. správnou a trpělivou komunikací.

Základní postupy:

 1. Posouvání
 2. Posouvání pomocí hrazdy
 3. Otáčení na bok

Posouvání:

Ležící osoba se často sesune k nohám a potřebuje pomoc s návratem do správné polohy. K tomuto úkonu zkuste využít následující pokyny.

 • Zvedněte lůžko nahoru do pozice, ve které se nebudete muset ohýbat
 • Zádový díl lůžka uveďte do vodorovné pozice, snižte postranici na vaší straně
 • Odstraňte polštáře zpod hlavy uživatele (případně jiné předměty, které by posunu mohly bránit)
 • Požádejte ležícího, aby pokrčil nohy v kolenou a uchopil se rukama postranice nebo kraje lůžka
 • Pokrčte nohy v kolenou a v bocích a zpevněte záda – neohýbejte se v pase! Nohy rozkročte na šířku ramen
 • Položte mu jednu ruku pod krk a ramena, a druhou pod stehna ležící osoby
 • Napočítejte do 3, uživatel zatlačí do končetin a vy ho mezitím posuňte výš
 • Nyní můžete vrátit polštáře a přizpůsobit lůžko zpět do pohodlné pozice

Posouvání pomocí hrazdy

Postupujeme podle pokynu v sekci Posouvání. Ležícího požádáme, aby se místo postranic nebo kraje lůžka chytil za hrazdičku a alespoň lehce se přitáhl. Pomůže to samotnému posunu, zároveň je to lehký trénink.
Tip: pro většinu přesunů existují pomůcky, které při jejich zajišťování účinně pomohou. Podívejte se na jejich přehled a způsob použití do našeho katalogu.

Otáčení na bok

 • Stoupněte si na tu stranu postele, ke které chcete uživatele otočit.
 • Uchopte ho za rameno a hýždě a přetočte jej směrem k vám do správné polohy na boku – postupujte od hlavy k dolním končetinám.
 • Vaše tělo je pojistkou proti pádu osoby z lůžka. Po dokončení přesunu zajistěte postranici lůžka v horní poloze.

 


Společnost SORAL & HANZLIK Medical s.r.o. prostřednictvím obchodní značky NOANO již 31 let dodává produkty do zdravotnictví, sociálních služeb a všem, kteří se starají o své blízké. V oblasti lůžek a příslušenství spolupracujeme se světovou jedničkou na lůžka pro domácí péči, s německým výrobcem Burmeier